Jak změřit řetěz

Jak vybrat správný řetěz? (NÁVOD)

1. Počet vodících článků

Co je vodící článek?
Vodící článek řetězu je ta část řetězu, která se pohybuje uvnitř drážky vodící lišty. Délka závisí na délce Vámi používané vodící lišty.

Jak určit délku řetězu:
Spočítejte počet vodících článků na řetězu, který jste na pile používali dosud viz. obrázek. Případně hledejte počet vodících článků mezi informacemi na Vaší liště. Počet vodících článků je obvykle následován písmeny “DL“ (z angl. Drive Links).

2. Rozteč řetězu

Co je rozteč?
Dělení neboli rozteč řetězu - tj. se rozumí vzdálenost mezi kterýmikoli třemi po sobě následujícími nýty dělena dvěma, vyjádřeno v palcích. OREGON vyrábí pilové řetězy s roztečí 1/4 ", .325", 3/8 ", .404", 3/4 ". Rozteč musí být shodná pro všechny prvky řezacího systému (pilový řetěz, vodící lišta a řetězka).

Rozteč 1/4" se rovná 12,5 mm
Rozteč 325" se rovná 16,5 mm
Rozteč 3/8" se rovná 19 mm

Důležité! U již použitých řetězů může být tato vzdálenost větší v důsledku opotřebení řetězu.

Názorný obrázek kde měřit rozteč.

3. Šířka drážky vodící lišty

Měřeno v jakékoli části vodící lištyStandardní šířka drážky vodící lišty pro řetězové pily je : 1,1 mm (.043"), 1,3 mm (.050''), 1,5 mm (.058''), 1,6 mm (0,63'').

4.Typ řezného zubu

    

Řetězy s hranatým profilem zubu - HRANATÉ - tyto řezné zuby snižují riziko zpětného vrhu a tím zároveň zvyšují výkon řetězových pil. Řetězy s tímto profilem jsou velice oblíbeny profesionálními dřevorubci, který používají pilu při práci každý den. Vzhledem k charakteru řezných zubů se doporučuje používat tyto řetězy zejména pro řezání čistého dřeva.

    

Řetězy s kulatými řeznými zuby - KULATÉ - jsou ideální pro profesionální i příležitostné uživatele řetězových pil. Vyznačují se vysokou rychlostí, jsou více tolerantní k případným chybám při ostření a déle drží ostří v porovnání s hranatým provedením. Používají se nejčastěji k řezání čistého nebo mírně znečištěného dřeva.

Pokud si nevíte rady, neváhejte nám zavolat, rádi Vám s výběrem a měřením pomůžeme.

Volejte 737 550 957